Cultura civica
luni, 4 ianuarie 2016
Proiect de lectie clasa a VIII a
Proiect de lecţie
DATA:
6.05.2014
SCOALA
PROFESOR
TEMA:
Proprietatea
SCOPUL:-
verificarea cunostinţelor referitoare la proprietate
- aprecierea nivelului de performanţă
COMPETENTE:
·
Înţelegerea
termenului de proprietate
·
Deosebirea
dintre proprietatea privată, publică si mixtă
·
Dr.la
proprietate, calitatea de proprietar şi încălcarea dr.la proprietate
·
Proprietatea
privată şi economia de piată
EVALUAREA:
Individual prin teste
Scoala Generala
Scoarta/Budieni
Clasa a VIII-a
Nume şi prenume _______________
TEST
SCRIS LA CULTURĂ CIVICĂ
SUBIECTUL
I
(13x2 p -26puncte)
Completaţi spaţiile libere din
enunţurile de mai jos cu termenii potriviţi:
1.
Posesorul
unei suprafeţe de pământ se numeşte…………..
2.
El
a dobândit calitatea de…………….……..prin………….……………,………………………….sau ………………….
3.
Dreptul
unei persoane de a………………………….bunuri, a le………………………. a ……………………..…… în legătură
cu destinaţia lor se numeşte… …….. ………….
4.
Faptul
că proprietatea ………………………constituie…………………………….unei economii de
………………………………..nu exclude celelalte forme de……………………………
SUBIECTUL II
(5x5 p -25 puncte)
Analizaţi fievare din enunţurile de mai jos,
scrieţi apoi, în spaţiul punctat,, adevărat” sau ,,fals”:
1. ___ O persoană poate deveni proprietar asupra unui bun prin cumpărare, moştenire, donaţii.
2. ___ Formele de proprietate pe care le
cunoaştem astăzi au existat astfel de la apariţia oamenilor.
3. ___ Cel care posedă bunuri nu poartă
denumirea de subiect al proprietăţii sau proprietar.
4. ___ Oamenii folosesc proprietatea cum vor
ei.
5. ___Piaţa este spaţiul economic în care se
schimbă liber bunuri şi servicii.
SUBIECTUL III
(9 puncte)
Definiţi proprietatea
privată şi daţi exemple de bunuri care formează obiectul proprietăţii.
SUBIECTUL IV (3x10p-30p)
Identificaţi
drepturile şi responsabilităţile existenteîn următoarele situaţii:
§ Doamna Petrescu şi-a
cumpărat un automobil. În fiecare dimineaţă, ea se urcă la volanul maşinii şi
pleacă la serviciu.
§ Domnul Burcea,
proprietarul magazinului ,,Universal”, a hotărât să achiziţioneze confecţii noi
şi să reducă preţurile la cele rămase din sezonul trecut.
§ Primăvara, familia
Toader vopseşte gardul care înconjoară curtea şi grădina casei.
*Se
acordă din oficiu 10 p
B A R E M
Test scris la
CULTURĂ CIVICĂ- clasa a VIII a
-
Nu se acordă fracţiuni de punct.
-
Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate
explicit prin barem.
-
Se vor puncta orice alte formulări şi modalităţi de rezolvare corectă
ale cerinţelor, în acord cu ideile şi punctajele precizate în barem.
SUBIECTUL I
(13x2 p
-26puncte)
5.
Posesorul
unei suprafeţe de pământ se numeşte
proprietar
6.
El
a dobândit calitatea de proprietar prin
cumpărare,mostenire sau donaţie
7.
Dreptul
unei persoane de a poseda bunuri, a
le utiliza, a hotărâ în legătură cu
destinaţia lor se numeşte dreptul la
proprietate.
8.
Faptul
că proprietatea privată constituie fundamentul unei economii de piaţă nu exclude celelalte forme de proprietate
SUBIECTUL
II
(5x4
puncte -20 puncte)
1.
adevarat
-5 puncte
2.
fals - 5 puncte
3.
fals -
5 puncte
4.
adevarat-
5 puncte
5.
adevărat
– 5 puncte
SUBIECTUL
III (9
puncte)
SUBIECTUL IV (30
puncte)
Total test : 90 puncte. Se acordă 10
puncte din oficiu. Nota finală se stabileşte prin împărţirea
la 10 a punctajului obţinut.
Proiect de lectie clasa a VII a
„De ce toate
frumusetile românesti trebuie să fie cu ciobani, cu natură si cu gingăsie”?
Constantin Noica
PROIECT DIDACTIC
Sustinator:ILIEŞ MARCELA ELENA
PROIECT DE LECŢIE
Data: 11 06
2014
CLASA: a VII- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Generala
nr. 21 “Vicentiu Babeş”Timişoara
DISCIPLINA: CULTURA CIVICĂ
ARIA CURRICULARA:OM SI SOCIETATE
LECTIA:PATRIOTISMUL/ALTERĂRI ALE PATRIOTISMULUI
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: mixtă
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor ILIEŞ MARCELAELENA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Sa inteleaga ce este si cum se
manifesta patriotismul
Să cunoască alterările patriotismului.
Să prezinte caracteristicile acestora.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1.
Resurse procedurale
·
SISTEM
METODOLOGIC: invatarea prin descoperire, conversaţia
euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea,
generalizarea
·
Forme
de organizare: frontal, individual
- Resurse materiale: post-ituri,plansa,catalog, tablă, cretă colorată, manual.
- Modalităţi de evaluare:
observaţia sistemică, aprecieri verbale.
LOCUL DE
DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
·
Manual
·
Cărţi de specialitate
•
http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/patriaromana.php
DESFĂŞURAREA
LECŢIEI
Momentele instruirii (timp)
|
CS
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevilor
|
Metode şi procedee
|
Forme de organizare
|
Resurse materiale
|
Modalităţi de evaluare
|
Moment
organizatoric
(2 min)
|
|
Verifică prezenţa
elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei : asigurarea unui
climat organizatoric.
|
Elevii spun
absenţii şi se pregătesc de lecţie.
|
Conversaţie
|
Frontal
|
Catalog
|
Observaţia
|
Captarea atenţiei
7 min
|
1.1
|
Elevii primesc
post-ituri pe care noteaza o declaratie de dragoste pentru tara
lor.Provocarea suna astfel: Daca tara ta ar fi o fata/baiat pe care il
iubesti ce doresti sa ii transmiti?Elevii vor lipi post-iturile pe o plansa
pe care este reprezentata tara noastra.
|
Elevii au la
dispozitie trei minute sa se gandeasca la ce doresc sa-i transmita tarii lor.
|
Lucru individual
|
individual
|
Post-ituri,plansa
|
observatia
|
Prezentarea
obiectivelor si titlul lectiei
(1 min)
|
1.5.
|
Profesorul
prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite:
Sa
inteleaga ce este patriotismul
Sa
descopere manifestarile patriotismului
Să
cunoască alterările patriotismului.
Să
prezinte caracteristicile acestora.
Tema
lectiei Patriotismul.Alterari ale patriotismului
|
Elevii notează în
caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice
urmărite.
|
Expunerea
|
Frontal
|
Tablă, cretă
|
Aprecieri verbale
|
Dirijarea
învăţării.
30 min
|
2.8.
4.8.
|
Notează titlul
lecţiei pe tablă.
Prin discutii
libere,exemple si problematizare le prezint elevilor ce este patriotismul.
PATRIA.
Patria NU este
numai SPAŢIUL GEORAFIC, patria se defineşte prin toate evenimentele
ISTORICE şi
CULTURALE.
SOLIDARITATEA unei persoane cu cu PATRIA sa se numeşte
PATRIOTISM.
Elevii primesc „
papirusuri”cu citate reprezentative pe care le citim si le explicam impreuna.Impart
elevii pe grupe de cate 3-4 dupa banci si le distribui materialele care sunt
diferite de la o banca la alta.Elevii vor primi materialele in ordinea in
care trebuie sa se desfasoare lectia.De exemplu prima grupa va primi un
material de unde reiese definitia patriotismului pe care o notam in caiete.O
alta grupa va primi forme de alterare ale patriotismului.Folosim aceasta
metoda prin descoperire pentru a antrena elevii si a le capta permanent
atentia.Alta grupa descopera citate.etc...
Prezintă elevilor formele
de alterare ale patriotismului caracterizând fiecare formă în parte.
Profesorul explica
in permanenta elevilor fisele de lucru primite si le discuta impreuna cu elevii.
|
Elevii răspund cu
ajutorul profesorului, dacă va fi necesar.
Elevii citesc
textele si paricipa la activitate.Au la dispozitie 10 minute pentru a citi
textele.
Notam in caiete
definitiile importante.
Dupa ce grupele
primesc materialele ( care sunt rasucite sub forma unui papirus), au la
dispozitie 2 minute sa citeasca ceea ce au primit.Prima grupa citeste
materialul ,notam ideile principale si trecem mai departe la grupa nr 2.....
Elevii participa la
discutii,pun intrebari.Exemplifica .
|
Conversaţia
Expunerea Modelarea
Invatarea prin
descoperire
Problematizarea
Conversatia
|
Frontal
Pe grupe
|
Manuale scolare
Texte
Fise de lucru
|
Aprecieri verbale
|
Obţinerea
performanţei
5 min
|
|
Adresează elevilor
întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică
elevilor eventualele neînţelegeri.
|
Elevii răspund. Pun
întrebări.
|
Exerciţiul
Feed-back-ul
|
Individual
|
|
|
Intensificare
a retentiei si
asigurarea transferului
5 min
|
|
Fisa de lucru: Sa
fim patrioti inseamna?
|
Elevii au la
dispozitie 2 minute pentreu a raspunde la intrebare.
|
Exercitiul
|
|
Fisa de lucru
|
|
Fise de lucru
1.
Patriotismul este un sentiment de dragoste fata de tara ,
manifestat prin actiuni de marire si de aparare a acesteia .Prin patriotism se definește legătura emoțională
față de o țară
și de o națiune din motive etnice,
politice,
culturale
sau de altă natură.
A fi patriot inseamna :
-Sa ai
anumite drepturi și datorii constituționale,
în legătură cu statutul de cetățean
al unui stat: de exemplu dreptul de a fi apărat de stat și datoria de a-l
apăra, sau dreptul de a fi ajutat bănește de stat și datoria de a plăti impozite
și taxe.
-În anumite țări, statul le cere
cetățenilor (sau anumitor categorii de cetățeni, slujitori ai autorității
publice) să-și manifesteze solemn patriotismul depunând jurământ.
- În numeroase țări, școlarii asistă
în fiecare dimineață la ceremonia ridicării drapelului
și a cântării imnului național.
2.Patriotismul
se manifesta prin:
-Sentimentul naţional pe care
îl au membrii unei naţiuni exprimă : conştiinţa apartenenţei unei persoane la o
naţiune, precum şi mândria naţională.
-Constiinta nationala reprezintă
ansamblul ideilor, aspiraţiilor sentimentelor prin care membrii unei comunităţi
naţionale îşi afirmă identitatea comună pe baza unităţii de :
•
teritoriu;
•
limbă;
•
cultură;
•
viaţă economică.
-Identitatea
nationala este
legată de patriotism, ca
sentiment de dragoste şi devotament faţă de patrie şi de popor. Şi aceasta
face ca, de exemplu, apărarea
teritoriului, să fie o posibilă expresie a fidelităţii faţă de patrie, sinonimă
cu apărarea identităţii naţionale. Încălcarea teritoriului conduce la
conflicte, uneori dramatice prin posibilele consecinţe.
- Alterări
ale patriotismului
Xenofobia =formă de
prejudecată care exprimă teama sau ura manifestată faţă de străini sau faţă de
alte popoare. Se manifestă faţă de:
-străini
consideraţi inferiori, un potenţial pericol sau cauza răului.
-familie, popor, patrie
societate
Şovinismul = formă de
prejudecată faţă de naţionalitate, se bazează pe ideea superiorităţii unei
naţiuni.
Rasismul reprezintă un grup de
atitudini, practici și acțiuni care își au sursa în convingerea că diferențele
sociale și culturale se explică prin diferențe biologice și ereditare dintre
rasele umane. Rasismul presupune așadar că oamenii sunt inegali în funcție de
etnia căreia îi aparțin sau de culoarea pielii, adică, mai global, convingerea
că popoarele sunt inegale ca atare.
-
Exemple de alterari ale patrotismului
Kamikaze în traducere brută:
"vânt divin" erau atacuri sinucigașe efectuate de piloții militari ai
Imperiului Japonez împotriva navelor de
luptă ale Aliaților
în fazele finale ale campaniei din
Pacific din cel de-al Doilea Război
Mondial, cu misiunea de a distruge cât mai multe nave de război
inamice. Popular, termenul este atribuit atât avionului, pilotului cât și
acțiunii.
In ultimii
zece ani, femeile kamikaze au fost arma privilegiata a rebeliunii islamiste din
Caucazul de Nord. Fie ca au fost motivate de razbunare sau implicate impotriva
vointei lor.
5.
Mari sportivi romani
Gheorghe Hagi
Supranumit “regele fotbalului
romanesc”, Gheorghe Hagi este unul dintre cei mai mari sportivi pe care i-a
avut Romania pana la acest moment. Acesta s-a nascut in data de 5 februarie
1965 in satul Sacele, iar primul contact cu fotbalul l-a avut la varsta de 10
ani in aprilie 1975 la Centrul de copii si juniori al echipei Farul Constanta.
Primul sau antrenor a fost Iosif Bukossi. Un an mai tarziu, la 11 ani, Gheorghe
Hagi a participat la prima competitie oficiala : "Cupa Sperantelor editia
a 6-a" .La 13 ani a fost legitimat la Farul Constanta, fapt cea
reprezentat inceputul unei cariere de 23 de ani ca jucator de fotbal.
Nadia
Elena Comăneci
(n. 12 noiembrie 1961,
Onești, județul Bacău)
este o gimnastă română, prima gimnastă din lume care a
primit nota zece într-un concurs olimpic de gimnastică. Este câștigătoare a
cinci medalii olimpice de
aur. Este considerată a fi una dintre cele mai bune sportive ale secolului XX și una dintre cele mai bune
gimnaste ale lumii, din toate timpurile, „Zeița de la Montreal”, prima gimnastă
a epocii moderne care a luat 10 absolut.
Elisabeta
Lipă
(născută Elisabeta
Oleniuc) (n. 26 octombrie 1964,
orașul Siret, județul Suceava) este o canotoare româncă.A
debutat la vârsta de 19 ani la Jocurile
Olimpice de vară de la Los Angeles, California.A obținut 5 medalii
de aur, 2 de argint și una de bronz la șase Olimpiade, a fost de 25 ori
campioană a României. În anul 2000, a fost declarată cea
mai bună canotoare a secolului de către Federația Internațională de Canotaj.
Este maestră emerită a sportului. În prezent este președinte al Federației
Române de Canotaj și președinte al Clubului Sportiv Dinamo București.
6. Ivan Patzaichin
(n. 26 noiembrie 1949,
Mila 23, Tulcea) este un fost canoist
român, cvadruplu laureat cu aur la Jocurile Olimpice de vară din 1968, 1972,
1980 și 1984 și triplu laureat cu argint. Este lipovean.A absolvit Institutul de Educație
Fizică și Sport în 1975 și a devenit membru al
Clubului Sportiv Dinamo din București.
Lucian
Bute
(n. 28 februarie 1980)
este un pugilist român ce deține centura NABF la
categoria semigrea și care a fost campionul mondial IBF
la supermijlocie timp de aproape 5 ani, perioadă in care și-a apărat titlul de
9 ori.
Gimnastica: Simona Amânar, Diana Bulimar , Alexandra Eremia Gina Gogean, Larisa Iordache, Sandra Izbașa Lavinia Miloșovici
Andreea Mădălina
Răducan
(n. 30 septembrie 1983,
Bârlad, județul Vaslui) este o gimnastă română (retrasă) de valoare mondială,
autoare, jurnalistă și comentatoare sportivă, medaliată cu aur
pe echipe și argint la sărituri, la Jocurile
Olimpice de la Sydney din 2000, multiplă medalită cu aur și argint
la campionatele mondiale de gimnastică artistică.
Gabriela Szabó este o atletă din România de talie
mondială, actualmente retrasă din activitatea sportivă. A fost desemnată, în
1999, cea mai bună atletă a lumii și cea mai bună sportivă a Europei.
7.
PICTURA
Corneliu Baba
n.1906, d.1997)
pictor, cunoscut mai ales pentru portretele sale, dar și
pentru alte tipuri de tablouri și ilustrații de cărți. Profesor de Pictură la Institutul
de Arte Frumoase Nicolae Grigorescu din București și Maestru Emerit al Artelor,
Artistul poporului și membru corespondent al Academiei Române.
Stefan Luchian (1868-1916) a
fost un pictor roman, denumit poetul plastic al florilor.
8. Scrisoarea
unui patriot
Am redescoperit patriotismul
departe de ţară, în urmă cu câţiva ani buni. Plecasem dintr-o Românie măcinată
de ură şi dispreţ şi am văzut cum în Canada, la Hamilton, românii plângeau când
vedeau tricolorul sau când se cânta imnul naţional. Am înţeles atunci că ei au
România în suflet şi oricât de mult ar încerca cineva să o maculeze, acolo e
imposibil să ajungi atât timp cât patriotismul e o realitate vie.
Mă întreb acum de ce
patriotismul la noi este adesea un exerciţiu probat singular şi efemer de 1
Decembrie? Ziua Naţională a trecut şi toată punerea în scenă
(paradă, politicieni, armată, poliţie, MIG-uri, preoţi, preşedinţi,
presă) avea cam tot ceea ce trebuie pentru a scoate în evidenţă forţa şi
unitatea acestei naţiuni şi pentru a spune că suntem mândri că
suntem români. Oamenii au ieşit pe străzi cu steguleţe tricolore şi dacă
te uitai pe ecranele televizoarelor, peste tot părea să curgă numai armonie,
pace şi iubire. Dar oare chiar aşa să fie?
Citate
9.
•
Nicolae Iorga spunea că „un patriot se recunoaște prin faptul că
iubește, respectă și caută să adune și să îmbunătățească tărâmurile și oamenii,
pe când un șovinist urăște tot ce nu-i seamănă și
dezbină oamenii”.
•
Mai recent, Mihai C. Băcescu spunea că „o patrie iubită se recunoaște din prima
vedere fiindcă este o patrie curată, nepoluată, care arată frumos și primitor,
indiferent că-i săracă sau bogată, că în ea auzim o singură limbă sau mai multe”.
10.Cum il poti invata ce este
patriotismul?
Vorbeste-i despre semnificatiile istorice ale zilei nationale.
- Pentru a-l ajuta sa
inteleaga ce este patriotismul, vorbeste-i despre sacrificiul facut de
stramosii nostri pe campul de lupta pentru o tara libera pentru ei, dar si
pentru generatiile urmatoare.
- Identificati in arborele genealogic
membrii familiei voastre care au luptat in razboaie. Povesteste-i despre
cat de greu le-a fost celor ramasi acasa sa se descurce cu traiul de zi cu
zi, despre cum femeile au fost nevoite sa invete sa faca munca barbatilor
in lipsa lor, cand acestia se aflau pe campul de lupta etc.
- Arata-i copilului
motivele pentru care iti place tara in care traiesti. Poate iti plac
peisajele pitoresti, ospitalitatea oamenilor, traditiile sau clima.
Oricare ar fi lucrurile care te fac sa apreciezi tara noastra,
impartaseste-le copilului tau si ajuta-l sa gaseasca si el motive pentru
care sa ii placa Romania.
- Daca printre
cunostintele tale se numara si cetateni straini care au vizitat Romania,
intreaba-i de ce le place tara noastra. Este foarte posibil sa obtii
raspunsuri surprinzatoare, care sa te ajute pe tine, dar si pe copilul
tau, sa priviti tara noastra dintr-o noua perspectiva.
11. Exemple
de manifestari ale patriotismului
- Mergi la vot si nu uita
sa-l iei si pe cel mic cu tine. Chiar daca nu va avea voie sa intre cu
tine in cabina de vot, poate sa observe intreg ritualul, securitatea din
locatia in care se desfasoara votarea, stampila care atesta ca ti-ai
exercitat dreptul de cetatean roman.
- Participa la
evenimentele patriotice. Ziua Nationala a Romaniei
este una dintre ocaziile in care poti sa iti iei copilul la manifestatii.
Realizeaza activitati practice legate de evenimentele importante sau de
simbolurile patriei. Creaza impreuna cu el un steag, creati hora unirii,
invata-l sa danseze in hora, ascultati si incercati sa memorati versurile
imnului etc. Copiii invata mult mai usor in joaca decat intr-un cadru
foarte formal.
- Meciurile sportive la
care participa echipa Romaniei la competitii europene sau internationale
sunt ocazii perfecte pentru a da dovada de patriotism. Purtati insemnele
tarii si urmariti meciurile live sau in fata televizorului, ramanand
aproape sufleteste de echipa ce reprezinta tara. Bucurati-va de succese,
dar fiti alaturi de echipa nationala si in cazul esecurilor.
- Calatoreste in tara.
Desi din punct de vedere financiar s-ar putea sa-ti permiti o iesire in
afara tarii cu intreaga familie, ar fi bine sa cauti si locuri din tara la
fel de adecvate bugetului. Avand in vedere nemultumirile tinerilor privind
posibilitatile de a se dezvolta pe care le au aici, indicat ar fi sa ii
arati copilului tau ca traieste totusi intr-o tara frumoasa, care inca mai
are destule de oferit tinerelor generatii. Vacantele exotice sunt o
optiune buna, dar este recomandabil sa le alternezi si cu excursii prin
tara.
12. CITATE
PATRIOT SAU NU
“Ţara NU se serveşte cu declaraţii de dragoste, ci cu
muncă cinstită şi, la nevoie cu jertfă...NU înseamnă ură împotriva altor
neamuri, ci datorie către neamul nostru; NU înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim
un popor vrednic şi conştient. Munca cinstită, viaţa curată, iubirea de semeni,
împlinirea datoriilor pe care le avem - adică faptele - acestea înseamnă
patriotism, şi nu vorbe deşarte.”
- Mihail Sadoveanu
- - „Patriotismul nu este numai iubirea pământului în care te-ai
născut ci, mai ales, iubirea trecutului, fără de care nu există iubire de
ţară.” - Mihai Eminescu
- - „Patriotismul e sentimentul de mândrie că ceva frumos s-a putut
petrece in ţara ta”. - D.I. Suchianu
- - „Patriotismul este convingerea că ţara ta este superioară
celorlalte din cauză că tu te-ai născut acolo”. - George Bernard Shaw
- - “Patria este poporul, masa de
oameni, majoritatea oamenilor şi nu
grupul de jefuitori, de hoţi”. - Tudor Vladimirescu
13.
Apreciaţi dacă CAZURILE REALE de mai jos reprezintă
manifestări de patriotism!
Domnitorul Constantin Brâncoveanu şi fiii săi au fost ucişi de turci
pentru că au refuzat să renunţe la credinţa ortodoxă şi să treacă la cea
mahomedană. Voievodul român a fost executat ultimul, fiind obligat, astfel, să
asiste la omorârea fiilor săi.
Infirmieră în Armata Română, Ecaterina Teodoroiu, în ciuda tuturor
obstacolelor, s-a înrolat voluntară pe front, unde a luptat cu eroism alături
de ceilalţi soldaţi. Ea a murit în anul 1917 în luptele din Moldova.
Celebra cântăreaţă lirică Mariana Nicolesco a iniţiat o acţiune având
ca scop strângerea de fonduri pentru repararea Ateneului Român, aflat într-o
stare de degradare avansată.
14.
TREBUIE SĂ FIM CONVINŞI CĂ ORICÂND NOI PUTEM REPREZENTA
O VALOARE!PUTEM SPUNE CĂ SUNTEM MÂNDRI CĂ SUNTEM ROMÂNI!ROMÂNIA TREBUIE
“DESCOPERITĂ” ŞI VALORIFICATĂ!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)